728 x 90

Kadın girişimciye ‘ihracat’ çağrısı

Kadın girişimciye ‘ihracat’ çağrısı
Kadınlara kooperatif desteği

Maecenas mauris elementum, est morbi interdum cursus at elite imperdiet libero. Proin odios dapibus integer an nulla augue pharetra cursus.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Güçlü kadınlarımızı dünya ekonomik arenasında başarılı ihracatçılar olarak görmek istiyoruz. Biz de bakanlık olarak her türlü desteğimizle arkanızdayız” diye konuştu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kadın girişimcilere ihracat çağrısında bulunarak, “Güçlü kadınlarımızı dünya ekonomik arenasında başarılı ihracatçılar olarak görmek istiyoruz. Biz de bakanlık olarak her türlü desteğimizle arkanızdayız” dedi. Pekcan, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kadınların iş gücüne katılım oranlarında ciddi bir artış olmasına rağmen bunun yetersiz olduğunu söyledi. Türkiye’nin üretim ve ihracata dayalı büyüme hedefi olduğunu ifade eden Pekcan, kadın girişimcileri ihracatçı olarak da görmek istediklerini ifade etti.

112 bin girişimci

Kadın girişimci sayısının son 15 yılda 40 binden 112 bine çıktığını kaydeden Pekcan, gelişmiş ülkelerde de kadınların hem siyaset hem de ticarette daha fazla yer aldığını dile getirdi. Pekcan, Türkiye’de kadın istihdamını artırmanın ve cinsiyetler arası iş gücüne katılım oranındaki farkı azaltmanın önemli bir ekonomik kazanç sağlayacağına dikkati çekerek, “Ülkemizde ve dünyada kadın girişimcileri özendirmek için çok çeşitli fonlar var, lütfen bu fonlardan yeteri kadar faydalanın” çağrısını yaptı. Yeni kadın girişimci kazanmanın yanında, mevcut girişimlerin de sürdürülebilirliğini sağlamanın önemin işaret eden Pekcan, 5 ilde İhracatçı Yetiştirme Akademisi’nde eğitim verildiğini, eğitimleri 81 ilde yaygınlaştıracaklarını bildirdi.

2 kat artacak

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kadın girişimci oranının 12 senede yüzde 4’ten yüzde 9’a yükseldiğini belirterek, bu artışta hem Bakan Pekcan’ın hem de Kadın Girişimci Kurulları’nın büyük emeği olduğunu dile getirdi. Ülkede girişimci sayısını artırarak Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alması için çalıştıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Buradaki en büyük umudumuz da kadınlarımız. Önümüzdeki dönemde her ilde kadın girişimci sayımızı 2 katına çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

İhracata ‘akıllı’ sistem

Pekcan, İhracat Destek Ofisileri ve Gümrük Rehberi Programı gibi ihracatçılara yönelik çalışma ve desteklere değinerek, “Özellikle tasarruf, eğitim, sertifika ve pazara giriş destekleri bunlardan birkaçı. Bu destekler için kolaydestek.gov.tr sitesinden bilgi alıp siz de onlardan yararlanabilirsiniz” diye konuştu. Akıllı İhracat Platformu’nun tamamını 2020’nin sonunda devreye alacaklarını ifade eden Pekcan, bu platformla her firmaya dijital kimlik vereceklerini anlattı. Pekcan, yurt dışına giden ticaret müşavirleri için Müşavir Ağı Destek Sistemi’ni oluşturduklarını belirterek, şöyle konuştu:
“Yurt dışına giden müşavirler bu sistem üzerinden istediği bilgiye ulaşacak. Müşavir ağı bilgilendirmesinde ticaret müşavirinin bulunduğu ülkedeki teknik mevzuat, pazar koşulları sisteme yükleniyor. Bu sistem şu anda bakanlıkta iç kullanıma açık, bunu yıl sonuna kadar iş dünyasına açacağız. Müşavire Danışın Hattımız da aktif olacak.”

Kadınlara kooperatif desteği

Pekcan, bakanlığın kooperatifler için de destek programı olduğuna dikkati çekerek, “2 bin 500’den fazla üyesi olan 189 kadın kooperatifimiz aracılığıyla kadın girişimcileri desteklemeye devam ediyoruz” dedi. Bakanlık olarak bütün projelerde kadınların aktif olmasını beklediklerini vurgulayan Pekcan, bunun için kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin beraber çalışması gerektiğini söyledi.

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos